نقش پنجره های UPVC در کاهش گرمایش جهانیدوشنبه ۲۸, خرداد ۱۳۹۷

پدیده گرم شدن کره زمین، مشکل بزرگی است که در حال حاضر نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. اگرچه در طول حیات این سیاره، آب و هوا به دفعات تغییر پیدا کرده اما پیش بینی شده که سال های نیمه دوم قرن حاضر گرم ترین سال های پانصد سال اخیر خواهد بود و در سال ۲۱۰۰ به علت گرمایش فوق العاده، کره زمین؛ خشکسالی شدید، گرمای سوزان، فوران های آتشفشانی، زمین لرزه ها و طوفان های سهمناکی را تجربه خواهد نمود. با شدت یافتن این پدیده، جنگل ها و مراتع طبیعی فراوانی بر اثر آتش سوزی از بین خواهند رفت. سطح آب دریا به دلیل ذوب شدن سریع و دور از انتظار یخچال های قطبی، بین ۱ تا ۲ متر بالا آمده و بسیاری از شهرهای ساحلی و جزایر برای همیشه به زیر آب فرو خواهند رفت.

همچنین گفته شده که تا سال ۲۰۵۰ بیش از یک میلیون گونه از موجودات زنده اعم از گیاهان و جانوران ناپدید شده و تقریبا از هر ده گونه، یکی از آنها منقرض خواهد شد. حتی به عقیده محققان، در قرن آینده بخش هایی از کره زمین به دلیل گرمای بیش از حد غیر قابل سکونت خواهد شد.

گرمایش زمین، جدی ترین شکل تغییرات آب و هوایی است که دنیا تاکنون به خود دیده است. طبق اطلاعات ناسا NASA)) زمین، گرم ترین دوران خود را در دهه اخیر تجربه نموده و سال ۲۰۰۵ گرم ترین سال این دهه بوده است. بر اساس تحقیقات محققان مؤسسه تکنولوژی ماساچوست MIT، از دهه ۱۹۷۰ شدت و طول مدت تندبادها و گردبادها افزایش بی سابقه ای داشته است. و این موضوع به خاطر افزایش انتشار گازهای گلخانه ای است که منجر به افزایش میانگین درجه حرارت زمین شده و به همین دلیل میزان بارش برف کاهش یافته است. در کل می توان گفت که تمامی ساکنان کره زمین از تاثیرات منفی ناشی از گرمایش جهانی متضرر شده اند.

در نمودار فوق، روند افزایش دمای زمین در طول یک قرن اخیر به تصویر کشیده شده است. این گونه اطلاعات به ما کمک می کنند تا ببینیم که به تدریج چه بر سر محیط زیست می آوریم، همچنین کسانی که در قبال گرمایش جهانی بی تفاوت هستند را متقاعد سازیم که طبق آمارهای موجود، این پدیده به شدت رو به افزایش است.

حال این سوال مطرح می شود که “چگونه می توانیم در جلوگیری از گرم شدن کره زمین مشارکت نماییم؟”

یکی از عوامل مهمی که در گرمایش زمین و به دنبال آن افزایش انتشار گازهای گلخانه ای موثر است، استفاده نادرست و گسترده از انرژی گرمایی است. به عنوان مثال در بیشتر کشورهای صنعتی حدود ۳۵ درصد از کل انرژی مصرفی در بخش ساختمان های مسکونی و تجاری به کار می رود و بیش از نیمی از این مقدار صرف گرمایش و سرمایش ساختمان در فصول گوناگون می شود که می بایست این میزان مصرف انرژی به حداقل رسانیده شود. یکی از روش های موثر در این زمینه، استفاده از عایق دمایی در ساختمان هاست. بدون شک، پنجره های عایق ( پنجره های نوین UPVC ) به علت میزان ظرفیت گرمایی و مقاومتی که در برابر انتقال گرما و سرما دارند، در کاهش بار حرارتی و برودتی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده بیشتر از سوخت های فسیلی در ساختمان ها نقش عمده ای را ایفا می نمایند.

نقش پنجره های نوین UPVC در کاهش گرمایش زمین

پنجره ها مهم ترین عوامل مصرف انرژی در ساختمان ها هستند، چرا که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از حرارت داخل ساختمان از طریق در و پنجره های نامناسب اتلاف می شود. در مقایسه با دیوار، عموما دمایی که توسط یک پنجره منتقل می شود، بسیار بیشتر است. بنابراین، پنجره سنتی به منزله حفره ای در دیوار است و انتقال دما توسط این نوع پنجره حدود ۱۰ برابر یک دیوار بتنی معمولی است. علاوه بر این، فریم ها نیز که بخش عمده ای از پنجره را تشکیل داده اند سهم بسزایی در انتقال دما دارند.

در ساختار پروفیل های UPVC حفره هایی وجود دارد که باعث کاهش هدایت حرارت می شوند. این پنجره ها عایق بسیار مناسبی برای سرما و گرما هستند که با استفاده از آنها، غیر از جلوگیری از انتشار دی اکسید کربن، تا ۴۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد.

در کشورهای جهان سوم، پنجره ها اغلب دارای شیشه های معمولی با فریم های چوبی یا فلزی می باشند. این موضوع که به ظاهر کم اهمیت به نظر می رسد، باعث هدر رفتن مقدار زیادی از انرژی گرمایی می شود. اگر پنجره ها در ابعاد استاندارد، با فریم های استاندارد و شیشه های دوجداره ساخته شوند، قطعا اتلاف انرژی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. برای کاهش تبادل حرارتی از طریق پنجره، استفاده از پنجره های نوین با پروفیل های UPVC که ضریب انتقال حرارتی بسیار پایینی دارند و در آنها نوارهای عایق بندی لاستیکی به شکل استاندارد در فضای مابین قسمت های بازشو و چارچوب ثابت پنجره ها موجود می باشد، توصیه می شود. چنانچه فریم های استاندارد UPVC با یراق آلات مناسبی نیز به کار برده شوند، از اتلاف حرارت بیشتری جلوگیری می کنند. پنجره های نوین UPVC هم آسایش حرارتی را تامین می کنند و هم با رنگ ها و طرح های متنوع، محیطی آرام و زیبا را در داخل خانه فراهم می آورند.

اکنون می بینید که چگونه با رعایت اصول اولیه استاندارد در ساخت خانه ها، از جمله نصب پنجره های نوین UPVC (چه در ساخت خانه های جدید و چه در جایگزینی پنجره های قدیمی) می توانیم خودمان انرژی را مدیریت نموده و در جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی و در نتیجه پیشگیری از گرم شدن روز افزون کره زمین و خطرات ناشی از آن سهیم باشیم.

تصاویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran

متن حق نشر